Idea

Podstawowym zadaniem przyszłego Muzeum Obozów Jenieckich w Szubinie będzie zachowanie pamięci i popularyzacja wiedzy o jednym z najważniejszych wątków w historii miasta i jego regionu w XX w. – przebywania w miejscowych obozach podczas II wojny światowej tysięcy jeńców alianckich różnych narodowości. W szerszym kontekście wystawa ma także opowiadać o kształtowaniu się i funkcjonowania systemu niemieckich obozów jenieckich na ziemiach polskich wcielonych do Rzeszy, stosunkach między ludnością rodzimą a jeńcami, wreszcie o jeńcach amerykańskich w niewoli niemieckiej.

Planuje się także wydzielić przestrzeń na organizację wydarzeń o charakterze naukowym (konferencji, wykładów, dyskusji), edukacyjnym (lekcji muzealnych) czy kulturalnym (koncertów, wystawy czasowych).

Ambicją Fundacji jest, by przyszłe Muzeum stało się ważnym miejscem na mapie Polski dla wszystkich tych, którzy zainteresowani są historią jeńców wojennych w latach II wojny światowej –  zarówno dla bliskich byłych jeńców, jak i naukowców czy pasjonatów historii.

Dostrzegając potrzebę stworzenia także odpowiedniego miejsca dla upamiętnienia konkretnych jeńców, zamierza się zagospodarować teren przylegający bezpośrednio do budynku przyszłego Muzeum poprzez budowę specjalnego miejsca pamięci. Przybrałoby ono postać ceglanej ściany z tabliczkami z imionami, nazwiskami oraz stopniami wojskowymi wszystkich jeńców, którzy przewinęli się przez Szubin w latach II wojny światowej.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Brak zmiany ustawienia przeglądarki internetowej oznacza zgodę użytkownika.
Czytaj więcej… Akceptuję