Panorama Szubina

Gdy piszemy te słowa, wielu z nas od boryka się z różnego rodzaju ograniczeniami w postaci utrzymywania dystansu, ograniczenia opuszczania domu, albo nawet z kwarantanną. Ostatnich kilka tygodni spędziliśmy głównie w naszych mieszkaniach i domach, niekiedy wyglądając przez okna i obserwując każdego dnia dokładnie ten sam widok. Obiekty takie jak odległe budynki, drzewa, parkingi i inne mogły już nam spowszednieć. Inne, być może bardziej malownicze miejsca, które kiedyś były o kilka kroków od domu, dla niejednego z nas przez pewien czas mogłyby równie dobrze znajdować się na księżycu. Wszystko to z powodu światowej epidemii koronawirusa.

Sytuacja ta jednak daje nam okazję do wczucia się w doświadczenie jeńców przetrzymywanych w różnych obozach jenieckich w świecie rozdartym II wojną światową. Choć niekiedy jeniec mógł uzyskać przepustkę do wyjścia poza obóz, najczęściej spędzali dnie, tygodnie, miesiące i lata spoglądając przez ten sam płot na ten sam widok. Dla amerykańskich jeńców w Oflagu 64 najbardziej rzucającym się w oczy widokiem była panorama Szubina, którą naszkicował w swym dzienniku jeden z jeńców, major Newton Cole.

Od czasu, gdy jeńcy opuścili obóz, minęły dziesięciolecia, a miasto Schubin/Altburgund ponownie stało się Szubinem w zupełnie odmienionej Polsce. Roślinność i nowe budynki zakryły znaczną część „panoramy”, toteż z terenu obozu nie sposób już dostrzec tej samej panoramy, jaką widzieli jeńcy. Niektóre budynki, jak wiatrak i wieża przeciwpożarowa, zostały zburzone. Większość jednak nadal została. Poniżej widzimy galerię fotografii budynków, jakie widniały na „panoramie Szubina”. Nie zawsze możliwe było wykonanie fotografii z tego samego kierunku, z jakiego przez tak długi czas musieli podziwiać je jeńcy. Jednakże, świadomi tego, jak długo musieli znosić ten widok, być może z większym dystansem spojrzymy na utrudnienia, jakie musimy znosić w czasie epidemii.

Poniżej karta z dziennika mjr. Cole'a przedstawiająca panoramę Szubina - od lewej wiatrak (dziś nie istnieje), budynki administracji okręgowej (obecnie Urząd Miejski w Szubinie), kościół protestancki (ob. kościół katolicki pw. św. Andrzeja Boboli), browar (obecnie Pensjonat "Stary Browar"), kościół katolicki pw. św. Marcina Biskupa, wieża strażacka (dziś nie istnieje), wieża ciśnień.
Niżej istniejące obiekty obecnie, fot. Mariusz Winiecki.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Brak zmiany ustawienia przeglądarki internetowej oznacza zgodę użytkownika.
Czytaj więcej… Akceptuję