Nasza misja

Fundacja została ustanowiona w listopadzie 2018 r. w wyniku wieloletniej współpracy pomiędzy byłymi amerykańskimi jeńcami Oflagu 64 i ich rodzinami, a pasjonatami i badaczami historii jeńców wojennych w Polsce. Jej misją jest zachowanie, pogłębianie i popularyzacja wiedzy o alianckich jeńcach wojennych w niewoli niemieckiej w latach II wojny światowej, ze szczególnym uwzględnieniem losów tysięcy jeńców alianckich przetrzymywanych w obozach na terenie Szubina i okolic oraz dzielnych obywateli polskich, którzy więźniom tym pomagali.

Priorytetowym celem Fundacji jest stworzenie (we współpracy z lokalnym samorządem) muzeum, które będzie przedstawiało tę wyjątkową historię. Na ten cel we wrześniu 2018 r. Skarb Państwa przekazał na rzecz Gminy Szubin działkę — w miejscu, gdzie wciąż stoi jeden z ceglanych obozowych baraków.

W zamyśle tworzone muzeum ma być nie tylko i wyłącznie miejscem poświęconym przeszłości, ale także kształtującym przyszłość poprzez organizację spotkań o charakterze edukacyjnym, naukowym i kulturalnym. W szerszej perspektywie zgodnie ze swoim statutem Fundacja działać będzie na rzecz zacieśniania kontaktów polsko-amerykańskich, głównie w sferze historii i kultury, mając na uwadze przede wszystkim losy jeńców amerykańskich na ziemiach polskich w latach II wojny światowej.
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Brak zmiany ustawienia przeglądarki internetowej oznacza zgodę użytkownika.
Czytaj więcej… Akceptuję