Pierwsza odsłona Magazynu Historii: spojrzenie z przeszłości w przyszłość

Niemcy stosowali zasadę, że żaden jeniec wojenny nie mógł mieć w swojej szafce więcej niż sześć puszek konserw bez względu na to, czy były one pełne czy puste. Ograniczenie to wynikało z obaw strażników, że jeńcy będą wykorzystywać dodatkowe zapasy do handlu lub przekupstwa. Obawiano się również, że będą zbierać je na potrzeby ucieczki, ponieważ puste puszki po konserwach można było wykorzystać do tworzenia systemu wentylacyjnego do drążenia tuneli, a pełne puszki mogły stanowić zapas pożywienia podczas ucieczki.

Ze względu na ograniczenia wielu jeńców korzystało z możliwości tymczasowego przechowywania puszek z konserwami, jaką dawał magazyn żywności. Jeńcy deponowali w nim dodatkowe puszki z żywnością, które następnie mogli odebrać w razie potrzeby. Ponadto starszy oficer amerykański w Oflagu 64 wymagał, aby każdy mężczyzna oddawał niewielką część swoich konserw, aby stworzyć ogólne rezerwy żywności na wypadek gorszych czasów. Jeńcy prowadzili skrupulatne rejestry depozytów i pobrań, ponieważ żywność była dla nich niezwykle istotna.

Amerykański jeniec wojenny R. Howard "Boomer" Holder opowiada w swojej książce „Escape to Russia”, że „Tin Store” czyli magazyn żywności był popularny w Oflagu 64 „ponieważ był ściśle związany z jedzeniem”.  Był to magazyn „do przechowywania żywności, której nie chcieliśmy trzymać w naszych szafkach. Używaliśmy go również do przechowywania smakołyków, które dostawaliśmy w paczkach z domu, a które zawsze zachowywaliśmy na wielkie „uczty” przy specjalnych okazjach.”

Wykorzystanie tego samego magazynu żywności 78 lat później jako Magazynu Historii, w którym przechowywane będą artefakty związane z historią obozów jenieckich w Szubinie wydaje się być stosownym wyborem. Od zakończenia II wojny światowej teren byłych obozów jenieckich jest częścią kampusu Zakładu Poprawczego w Szubinie. Niedawno dyrektor Zakładu zaproponował Fundacji wynajęcie pomieszczeń w jednym z pozostałych budynków obozowych jako bardzo potrzebnego magazynu dla artefaktów, które zostały ofiarowane przez rodziny byłych jeńców na potrzeby przyszłego muzeum.

Dzięki tej życzliwej inicjatywie Fundacja będzie mogła wykorzystywać tę przestrzeń na potrzeby ekspozycji przedmiotów związanych z historią obozów jenieckich do czasu wybudowania przyszłego muzeum. Z kolei dzięki środkom finansowym przekazanym przez Przyjaciół Oflagu 64 udało się przeprowadzić niezbędne remonty.

Fundacja przeprowadziła wiele prac modernizacyjnych, takich jak budowa nowej toalety, systemu grzewczego i systemu bezpieczeństwa. Dzięki tym ulepszeniom stworzono piękną przestrzeń Magazynu Historii, która nadaje się do przechowywania artefaktów i organizowania wystaw. W miarę postępu prac zmierzających do utworzenia oficjalnej wystawy, Polsko-Amerykańska Fundacja Upamiętnienia Obozów Jenieckich w Szubinie będzie kontynuować realizację swojej misji “Przyczyniania się do wiedzy o II wojnie światowej poprzez badanie i upamiętnianie doświadczeń alianckich jeńców wojennych w niewoli niemieckiej. Oprócz historii i działalności niemieckich obozów jenieckich, projekty będą koncentrować się na tysiącach jeńców wojennych, których Niemcy więzili w Szubinie, oraz na dzielnych polskich obywatelach, którzy im pomagali.”   Zdjęcia z przebiegu renowacji znajdują się poniżej.

APEL ARCHIWALNY: Jeśli posiadacie informacje na temat miejsca przechowywania oryginału poniższego zdjęcia jenieckiego magazynu żywności z 1941 r. lub znacie jego pochodzenie, prosimy o kontakt na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Dziękujemy.

***

Jeniecki magazyn żywności w 1941 r. (Blick in das Konservenlager, Oflag XXI-B, dt. Schubin)

Podczas remontu

Remont ukończony


Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Brak zmiany ustawienia przeglądarki internetowej oznacza zgodę użytkownika.
Czytaj więcej… Akceptuję