Podwójny pogrzeb komendanta Jacques'a Blanca

Poranek 11 marca 1942 roku powitał francuskich jeńców wojennych Oflagu XXI B w Szubinie smutną wiadomością. W nocy zmarł nazywany przez francuskich jeńców wojennych komendantem kapitan Jacques Blanc.


Grób komendanta Jacques’a Blanca na Wojskowym Cmentarzu Francuskim w Gdańsku. (fot. J. Daniluk)

Jacques Alexis Blanc urodził się 14 maja 1891 roku w niewielkiej miejscowości Boulbon we Francji. Z zawodu był rolnikiem. W 1910 roku zgłosił się na ochotnika do armii francuskiej. Podczas I wojny światowej służył najpierw w kawalerii, a następnie, od 1916 roku w piechocie. Został trzykrotnie ranny w tym 27 września 1916 roku podczas bitwy nad Sommą - największej bitwy tej wojny, która pochłonęła ponad milion ofiar.


Wojskowy Cmentarz Francuski w Gdańsku. (fot. J. Daniluk)

Po I wojnie światowej zdecydował się kontynuować karierę wojskową, dochodząc do stopnia kapitana. Po rozpoczęciu II wojny światowej brał udział w działaniach defensywnych przy granicy z Niemcami i Luksemburgiem. Dekretem z październiku 1939 roku został mianowany dowódcą batalionu w 46 pułku piechoty.


Wojskowy Cmentarz Francuski w Gdańsku. (fot. J. Daniluk)

Pod koniec pierwszej połowy czerwca 1940 roku kapitan Jacques Blanc i jego ludzie przez wiele dni zmagali się z oddziałami niemieckimi w okolicy Balham w północno-wschodniej Francji. 11 czerwca o godzinie 11:15 po wyczerpaniu amunicji, kapitan Blanc, aby oszczędzić swoich ludzi w nierównej walce wręcz z siłami wroga, zdecydował o zaprzestaniu oporu.

Po pojmaniu znalazł się ostatecznie w Oflagu XXI B w Szubinie, gdzie zmarł na białaczkę w nocy 11 marca 1942 roku. Kapitan Blanc miał w momencie śmierci 50 lat.


Grób komendanta Jacques’a Blanca na Wojskowym Cmentarzu Francuskim w Gdańsku. (fot. J. Daniluk)

Pogrzeb kapitana Blanca miał miejsce następnego dnia, w czwartek 12 marca. Wyprowadzenie ciała nastąpiło w trzynastostopniowym mrozie po apelu wieczornym, około godziny 18:00. Po raz pierwszy we francuskiej historii Oflagu XXI B w Szubinie Niemcy zezwolili delegacji prowadzonej przez pułkownika Alamberta, zaufanego człowieka komendanta Blanca, na odprowadzenie zmarłego do kaplicy cmentarnej. Ufundowali również wieniec pogrzebowy. Komendant Jacques Alexis Blanc został pochowany na cmentarzu katolickim w Szubinie w kwaterze wojennej, w grobie numer 19.


Lista grobów francuskich jeńców wojennych na cmentarzu w Szubinie w 1948 roku. (fot. J. Daniluk)

W 1948 roku rozpoczęły się przygotowania do ekshumacji grobów jeńców wojennych. Komendant Jacques Blanc spoczął ostatecznie na Wojskowym Cmentarzu Francuskim w Gdańsku.

Podziękowania:
Składamy serdeczne podziękowania Panu Joëlowi Buravand, emerytowanemu wojskowemu i ziomkowi kapitana Blanca za jego pomoc w dotarciu do dokumentów archiwalnych, oraz za jego zaangażowanie w nasz wspólny cel, jakim jest upamiętnienie historii jeńców wojennych, w szczególności tych, którzy zmarli w obozie, i którym nie była dana możliwość opowiedzenia swojej historii.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Brak zmiany ustawienia przeglądarki internetowej oznacza zgodę użytkownika.
Czytaj więcej… Akceptuję